Dansk Connemara Pony Selskab


Connemaradag 21. september 2013
Årets Connemarashow samt 2. afdeling af Mørkhøj Cup med dressur og springklasser blev afholdt sammen. Det blev en rigtig god dag for alle connemara interesserede. Vejret var med os, og der blev vist ponyer fra morgen til aften. Rideklasserne var domineret af avlshingste med 5 til start, så det var en oplagt mulighed for at se deres evner under rytter. Dommere i showklasserne var Clare Oakes fra Irland og Leif Konradi fra Danmark.  
 
Alle billeder er taget af Ebba Nørgaard. Billederne viser vinderen af klassen.
Hvis du er interesseret i billeder af din pony, så kontakt Ebba på info@ebba-christensen.dk
Fotografens hjemmeside

Kataloget fra dagen kan hentes her
 
RESULTATER

Showklasser
Hoppeføl

1) Langtoftegård Stella Rock (Langtoftegård Rockstar / Nørlunds Sugar Cup) - 99899
2) Langtoftegård Rock Queen (Langtoftegård Rockstar / Nørlunds Pacific Queen) - 78667
3) Langtoftegård Coolgirl (Sternbergs Larry Junior / Skousboe Cookie) - 68677

Hingsteføl

1) Langtoftegård Rockstar Junior (Langtoftegård Rockstar / Rhinstrøm's Keen Katoomba)
2) Langtoftegård Blue Lennon (Sterngbergs Larry Junior / Barholts Blue Velvet)

CHAMPIONFØL: Langtoftegård Stella Rock


1 års hopper

1) Skærgårdens Delicious Love (Wirtsmühle Delaney's / Skærgårdens Secret Love) - 910999
2) Langtoftegård Blue Safir (Sternbergs Larry Junior / Barholts Blue Velvet) - 77677

1 års hingste

1) Langtoftegård Lamborghini (Sternbers Larry Junior / Nørlunds Pacific Queen) - 77767
2) Langtoftegård Lassini (Sternbergs Larry Junior / Langtoftegård Patricia) - 66576
3) Langtoftegård Lexus (Sternbergs Larry Junior / Ballinrobe Maggie) - 66766

2 års hopper

1) Langtoftegård Blue Pearl (Sternbergs Larry Junior / Barholts Blue Velvet) - 88778
2) Langtoftegård Rosalie (Sternbergs Larry Junior / Barholts Rosaleen) - 87677
3) Langtoftegård Selene (Kilpatrick Boy / Nørlunds Sugar Cup) - 77566

JUNIOR CHAMPION: Skærgårdens Delicious Love


5 år og ældre vallakker

1) Fanad Midnight (Linsfort Barney / Fanad Star) - 88778
2) Clew Bay Rock ( / ) - 77877
3) Springers Silas (Kippure Cashel / Birkely Spokojna) - 77677


BEDSTE VALLAK: Fanad Midnight


3-4 års hopper

1) Bech's Marylou (Innellan Kestrel / Ballinrobe Maggie) - 88888
2) Asasara Geiléis (Innellan Kestrel / Nørlunds Mama Mia) - 88888
3) Langtoftegård Blue Meadow (Coosheen Finnegan / Barholts Blue Velvet) - 77777
4) Bech's Brighty (Asasara Dickens Finnen / Bech's Butterfly) - 88877
5) Comet's Safir (Sternbergs Larry Junior / Jensine) - 77677
6) Langtoftegård Smut (Sternbergs Larry Junior / Brunskær Smuttie) - 77767
7) Monaghanstown Lady (Illaunurra Lad / Monaghanstown Sheeba) - 67666

5-8 års hopper

1) Skatholm Kiki (Pady Melody de Auxcence / Skatholm White Queen) - 99878
2) AC-Salin Øndi af Engvang (Skousboe Morning Rock / AC-Silver Light af Engvang) - 98888
3) Rhinstrøm's Keen Katoomba (Innellan Kestrel / Bækkens Bracing) - 77777

9 år og ældre hopper

1) Ballinrobe Maggie (Robe Earl / Racecourse View) - 88888
2) Langtoftegård Patricia (Coosheen Finnegan / Barholts Rosaleen) - 77787
3) Nørlunds Sugar Cup (Tootle U / Brunskær Smuttie) - 88788
4) Nørlunds Pacific Queen (Nørlunds Mr. Swing King / Lykkesholm Parma) - 88878


BEDSTE HOPPE: Bech's Marylou


3-4 års hingste

1) Springers Poetic Rohan (Poetic Justice / Roanne Pondi) - 88878

5 år og ældre hingste

1) Sternbergs Marvin (Skousboe Morning Rock / Renate von Donaumoos) - 88898
2) Sternbergs Larry Jr (El Larry / Snowfly) - 99988
3) Bell Prince (Glencarrig Lexus / Bellpark) - 77777

BEDSTE HINGST: Sternbergs Marvin



BEST IN SHOW: Sternbergs Marvin



RESERVE BEST IN SHOW: Bech's Marylou





Rideklasser
Rideklasserne blev deværre hårdt ramt af frameldinger.
Alligevel kunne man nyde fine præstationer og se ikke mindre end 5 avlshingste under rytter.

Dressur

LC procentklasse

Pony Rytter Program Procent Plads
Bell Prince Annette Villebæk Fritzbøger LC1 59,17 1

LB procentklasse

Pony Rytter Program Procent Plads
AC-Salin Øndi af Engvang Mai-Britt Therkelsen LB3 64,64 1

LA procentklasse
Pony Rytter Program Procent Plads
Wirthsmühle Delaney's Anne Kyhl Gøtske LA4 70,00 1
Wirthsmühle Delaney's Anne Kyhl Gøtske LA6 69,74 2
Springers Silas Cecilie Strøm Springer LA1 64,14
AC-Salin Øndi af Engvang Mai-Britt Therkelsen LA1 63,10

Spring
H=hovedrunde, O=omspringning

60 cm
 
Pony Rytter H Tid O Tid Plads
Bell Prince Annette Villebæk Fritzbøger 0 46,47 0 25,56 1
Springers Poetic Rohan Cecilie Strøm Springer 8 75,38

70 cm
 
Pony Rytter H Tid O Tid Plads
Sternbergs Marvin Annette Villebæk Fritzbøger 0 45,37 0 21,47 1
Sternbergs Larry Junior Annette Villebæk Fritzbøger 0 45,25 0 23,75 2
Springers Silas Cecilie Strøm Springer 0 53,97 0 24,15
Springers Poetic Rohan Cecilie Strøm Springer 4 48,43

80 cm
Pony Rytter H Tid O Tid Plads
Sternbergs Marvin Annette Villebæk Fritzbøger 0 46,63 4 23,25 1
Springers Silas Cecilie Strøm Springer 0 49,84 8 33,63

MØRKHØJ CUP
Samlet resultat af de 2 afdelinger

Spring:

1) Sternbergs Marvin (Skouboe Morning Rock / Renate vom Donaumoos / Dolomit) - Annette Villebæk Fritzbøger
2) Sternbergs Larry Junior (El Larry / Snowfly / Skatholm Ladykiller) - Annette Villebøk Fritzbøger
3) Springers Silas (Kippure Cashel / Birkely Spokojna / Maigaardens Killian) - Cecilie Strøm Springer

Dressur:

1) Wirtsmühle Delaney's (Diamond Shamrock / Nørlunds Primrose / Lærken's Cascade Dawn) - Anna Kyhl Gøtske
2) AC-Salin Øndi af Engvang (S. Morning Rock / AC-Silver Light af E. / L. Cascade Dawn) - Mai-Britt Therkelsen
3) Springers Silas (Kippure Cashel / Birkely Spokojna / Maigaardens Killian) - Cecilie Strøm Springer