Dansk Connemara Pony Selskab


Connemaradag 15. september 2012
Det blev en fantastisk dag for alle connemara interesserede, som kunne opleve connemaraponyen i både show-, dressur- og springklasser. Med 30 ponyer i showklasserne og næsten 30 starter i rideklasserne, så var det årets absolut største connemarabegivenhed. Nedenfor ses de bedste ponyer. Fulde resultater følger.
 
Alle billeder er taget af Ebba Nørgaard.
Fotografens hjemmeside

Kataloget fra dagen kan hentes her
 
RESULTATER

Showklasser
Hoppeføl
1) Skærgårdens Delicious Love (Withsmühle Delaney’s / Skærgårdens Secret Love)
2) Skærgårdens Magic Love (Marvel van Graaf Janshof / Bech’s Butterfly)
3) Hibbuhl Barcelona (Skærgårdens First Night / Bækkens Bracing)

Hingsteføl
1) Skærgårdens Movie Night (Marvel van Graaf Janshof / Barholts Evita)
2) Skærgårdens Boogie Night (Wirtsmühle Delaney’s / Luka Følfod)
3) Bech’s Prince Kean (Innellan Kestrel / Princess Star)
4) Asasara Jumanji (Asasara Dickens Finnen / Asasara Callamia Sif)

CHAMPIONFØL: Skærgårdens Movie Night


1 års hopper
1) Skærgårdens Electric Love (Sternbergs Larry Jr / Bech’s Butterfly)
2) Skærgårdens Golden Love (Skærgårdens First Night / Egevangens Golden Kimberly)
3) Springers Calibra (Lofty malachy / Frederiksminde Crown Princess)

1 års hingste
1) Maskenkols Morris (Hesselholts Leeroy / Quentins Balina)

2 års hopper
1) Maskenkols Coleen (Hesselholts Leeroy / Maskenkols Kelly)

JUNIOR CHAMPION: Skærgårdens Electric Love


3-4 års vallakker
1) Skærgårdens Fight Night (Marvel van Graaf Janshof / Barholts Evita)
2) Pilgaards Kuzco (Frederik / Pilgaards Akina)
3) Springers Callisto (Poetic Justice / Frederiksminde Crown Princess)

5 år og ældre vallakker
1) Maskenkols Rebel Jr (Rebel Justice / Fleur)

BEDSTE VALLAK: Skærgårdens Fight Night

3-4 års hopper
1) Pilgaards Nicola (Pady Meldoy D’Auxence / Pilgaards Jessica)
2) Maskenkols Leeta (Hesselholts Leeroy / Knastens Cita)

5-8 års hopper
1) Luka Følfod (Øxenholm Markbook / Enghøjs Golden Tracy)
2) Asasara Callamia Sif (Lærkens Callaghan / Nørlunds Mama Mia)
3) Skatholm Kleopatra (Cocum Thunder Boy / Skatholm Zoya)

9-12 års hopper
1) Skatholm Zoya (Cocum Jackpot / Skatholm White Queen)
2) Knastens Cita (Rebel Justice / Cirkeline)

13 år og ældre hopper
1) Skousboe Rainy Morning (Skousboe Morning Rock / Heisselager Dancing Princes)
2) Quentins Balina (Øxenholm Topsider / Majgaardens Skibbereen)
3) Bækkens Bracing (Øxenholm Godot / Øxenholm Blunder)

BEDSTE HOPPE: Skousboe Rainy Morning


3-4 års hingste
1) Langtoftegård Rockstar (Skousboe Morning Rock / Langtoftegård Patricia)

5 år og ældre hingste
1) Wirtsmühle Delaney’s (Diamond Shamrock / Nørlunds Primrose)
2) Sternbergs Marvin (Skousboe Morning Rock / Renate von Donaumoos)
3) Sternbarg Larry Jr (El Larry / Snowfly)

BEDSTE HINGST: Wirtsmühle Delaney’s



BEST IN SHOW: Wirtsmühle Delaney’s



RESERVE BEST IN SHOW: Skousboe Rainy Morning



Best in Show med den irske dommer Gearoid Curran og danske dommer Leif Konradi.


Rideklasser

Dressur

LC procentklasse
Pony Rytter Program Procent Plads
Pilgaards Kuzco Rikke Brandt LC1 65,00 % 1
Springers Callisto Cecilie Strøm Springer LC1 64,10 % 2
Knastens Cita Sissel Bjørnvig Bjerregård LC2 64,10 % 2
Skærgårdens Secret Love Anna Gøtske LC1 62,91 %
Langtoftegård Rockstar Annette Villebæk Fritzbøger LC1 62,50 %
Maskenkols Leeta Anna Kolle Carlsson LC2 57,73 %

LB procentklasse
Pony Rytter Program Procent Plads
Wirtsmühle Delaney’s Anna Gøtske LB1 70,00 % 1
Quentins Balina Ida Liebum LB1 64,64 % 2
Sternbergs Marvin Ronja Køhle LB1 61,79 %
Maskenkols Rebel Jr Louise Bjørnvig LB1 58,57 %

LA procentklasse
Pony Rytter Program Procent Plads
Skærgårdens First Night Signe Gøtske LA6 67,18 % 1
Sternbergs Larry Jr. Annette Villebæk Fritzbøger LA1 61,38 %

Sløjfespringning

Pony

Rytter

Højde

Resultat

Springers Callisto

Cecilie Strøm Springer

60 cm

Fejlfri

Maskenkols Leeta

Anna Kolle Carlsson

60 cm

Fejlfri

Langtoftegård Rockstar

Annette Villebæk Fritzbøger

60 cm

 

Langtoftegård Rockstar

Annette Villebæk Fritzbøger

70 cm

 

Sternbergs Larry Jr.

Annette Villebæk Fritzbøger

80 cm

Fejlfri

Maskenkols Leeta

Anna Kolle Carlsson

80 cm

 

Maskenkols Rebel Jr

Louise Bjørnvig

80 cm

 

Sternbergs Marvin

Ronja Køhle

80 cm

 

Enghøjs Red Scarlet

Signe Gøtske

90 cm

Fejlfri

Quentins Balina

Ida Liebum

90 cm

 

Sternbergs Larry Jr.

Annette Villebæk Fritzbøger

90 cm

 

Knastens Cita

Sissel Bjørnvig Bjerregård

90 cm

 

Sternbergs Marvin

Ronja Køhle

90 cm

 

Enghøjs Red Scarlet

Signe Gøtske

100 cm

 

Knastens Cita

Sissel Bjørnvig Bjerregård

100 cm

 

Skærgårdens First Night

Signe Gøtske

100 cm

 


Bedste Ridepony: Springers Callisto
(fejlfri springning og bedste dressurprocent)