Dansk Connemara Pony Selskab


Kåring og show 15.-16. august 2015
Foreningens 2. kåring blev afholdt sammen med show og ridestævne over en weekend. Arrangementet var årets største og bød også på en hyggelig festmiddag om lørdagen. Det hele blev afholdt i godt vejr og fine omgivelser på Skærgården i Egtved.
 
Alle billeder er taget af Ebba Nørgaard. Billederne viser vinderen af klassen.
Hvis du er interesseret i billeder af din pony, så kontakt Ebba på info@ebba-christensen.dk
Fotografens hjemmeside 

Kataloget fra dagen kan hentes her
 
KÅRING
3 års hingste

Bech’s Prince Keean
(Innellan Kestrel / Princess Star / Frederiksminde Hazy Marvel)
145 / 174 / 18 cm
9888 88 887 8 87
Klasse 1

5 års og ældre hingste

Bunowen Prince, født 2004
(Glencarrig Prince / Errismore Beauty / Village Boy )
147 / 182 / 19,5 cm
7888 77 777 7 77
Klasse 2
 
3 års hopper

Skærgårdens Delicious Love
(Wirtsmühle Delaney's / Skærgårdens Secret Love / Marvel van Graaf Janshof)
146 / 19,5 / 188 cm
8787 78 897 8  
Klasse 1A

4 års hopper

Skærgårdens Golden Love
(Skærgårdens First Night / Egevangens Golden Kimberly / Innellan Kestrel)
140 / 18,5 / 185 cm>
9997 88 877 8
Klasse 1A


Springers Just Believe
(Marvel van Graaf Janshof / Springers Just Lovely / Hesselbjerggård Justice)
143 / 17,5 / 185 cm
8887 67 997 7  
Klasse 1B

5 års og ældre hopper

Drummond Laura, født 2008
(Canal Laura's Boy / Lucas Princess / Commanding Hero)
147 / 18,5 / 180 cm
8877 78 877 8
Klasse 1A


Jane Højbjerggård, født 1997
(Øxenholm Topsider / Dorthealyst Camille / Øxenholm Meteor)
147 / 19 / 178 cm
7 777 76 676 6
Klasse 1B


Bech's Brighty, født 2010
(Asasara Dickens Finnen / Bech's Butterfly / Innellan Kestrel)
145 / 18 / 180 cm
6677 66 777 6
Klasse 1B

5 års og ældre vallakker

Asasara Hugin, født 2010 Asasara Hugin class 1 1A 1/1
(Innellan Kestrel / Asasara Dairinn / Coosheen Finbarr)
145 / 175 / 19 cm
8888 77 888 8
Klasse 1A


KÅRINGENS BEDSTE PONY: Bechs Prince Keean



RESERVE: Skærgårdens Delicious Love

samt vinder af Skærgårdens vandrepokal "Årets Hoppe"



SHOW
 
Der blev givet point for type, krop, ben, bevægelse og helhed.

Hoppeføl

1) Skærgårdens Spicy Love (Wirtsmühle Delaney's / Skærgårdens Secret Love / Marvel van Graaf Janshof) 99888 
2) Skærgårdens Epic Love (Wirtsmühle Delnaey's / Enghøjs Red Scarlet / Coosheen Finnegan) 98888
3) Skærgårdens True Love (Wirtsmühle Delnaey's / Bechs Butterfly / Innellan Kestrel) 88798
4) Skærgårdens Blond Love (Sternbergs Larry Junior / Egevangens Golden Kimberly / Innellan Kestrel) 88787
5) Skærgårdens Burning Love (Sternbergs Larry Junior/Skærgårdens Golden Love/Skærgårdens First Night) 78787 
6) Skærgårdens First Love (Skærgårdens First Night / Fiona II / Øxenholm Marble Jr.) 78777

CHAMPIONFØL
Skærgårdens Spicy Love


1 års hopper


1) Skærgårdens Dream of Love (Wirtsmühle Delnaey's / Enghøjs Red Scarlet / Coosheen Finnegan) 88888 

2 års hopper

1) Skærgårdens Summer Love (Marvel van Graaf Janshof / Bechs Butterfly / Innellan Kestrel) 88788
2) Skærgårdens Crispy Love (Skærgårdens First Night / Fiona II / Øxenholm Marble Jr.) 87677

JUNIOR CHAMPION
Skærgårdens Dream of Love



Hopper 3 år

1) Skærgårdens Delicious Love (Wirtsmühle Delaney's / S. Secret Love / Marvel van Graaf Janshof) 88888
2) Skærgårdens Magic Love (Marvel van Graaf Janshof / Bechs Butterfly / Innellan Kestrel) 88798

Hopper 4 år

1) Skærgårdens Golden Love (Skærgårdens First Night / Egevangens Golden Kimberly / Innellan Kestrel) 98888
2) Springers Just Believe (Marvel van Graaf Janshof / Springers Just Lovely / Hesselbjerggård Justice) 88798

Hopper 5-10 år

1) Skatholm Kleopatra (Cocum Thunder Boy / Skatholm Zoya / Cocum Jackpot) 88888
2) Skærgårdens Irish Love (Frederik / Nygaards Mona / Tootle U) 88888
3) Drummond Laura (Canal Laura's Boy / Lucas Princess / Commanding Hero) 87877

Hopper 11 år og ældre

1) Skatholm White Queen (Grange Surf Sparrow / Skatholm Darling / Rosenaharley Lavelle) 98878
 
BEDSTE HOPPE
Skatholm Kleopatra



Vallakker 5 år og ældre
1) Asasara Hugin (Innellan Kestrel / Asasara Dairinn / Coosheen Finbarr) 88888
2) Skærgårdens Marvelous Night (Marvel van Graaf Janshof/Egevanges Golden Kimberly/Innellan Kestrel) 88778
3) Springers Silent Storm (Marvel van Graaf Janshof / Birkely Spokojna / Maigaardens Killian) 77787

BEDSTE VALLAK
Asasara Hugin


BEST IN SHOW

Vinder af Frederiksminde Supreme Champion Cup
Skatholm Kleopatra




RESERVE BEST IN SHOW

Skærgårdens Delicious Love



RIDNING

Skærgården Cup
Dressur

Klasse 1
1) Skærgårdens Electric Love / Signe Kyhl Gøtske 64,35%
2) Skærgårdens Golden Love / Anna Kyhl Gøtske 64,2%
3) Skærgårdens Electric Love / Signe Kyhl Gøtske 63,6%
4) Mosegårdens Tootsie / Mette Maria Kristensen 63,0 %

Klasse 2
1) Langtoftegård Leandro / Annette Fritzbøger 68,7%
2) Springers Silent Storm / Cecilie Springer 61,9%
3) Asasara Hugin / Clara Sørensen 59,5%

Klasse 3
1) Skærgårdens Marvelous Night / Clara Tholstrup Duelund 66,7%
2) Skærgårdens Marvelous Night / Clara Tholstrup Duelund 65,0%
3) Langtoftegård Leandro / Annette Fritzbøger 64,1%
4) Asasara Hugin / Clara Sørensen 62,2%

Spring

60 cm
1) Pilgaards Lady Eliza / Emma Pilgaard Frederiksen 0-0 (32,44 sek)
2) Drummond Laura / Josefine Grøndal 0-0 (33,84 sek)
3) Skatholm Wiking / Julie Rømer 0-0 (45,71 sek)
4) Langtoftegård Leandro / Annette Fritzbøger 4
5) Mørkhøjs Fionn / Emily Kahr 12

70 cm
1) Skærgårdens Irish Love / Lene Lykke Olesen 0-0 (26,45 sek)
2) Pilgaards Kuzco / Emma Pilgaard Frederiksen 0-0 (29,59 sek)
3) Søndergårds Victor / Annette Fritzbøger 0-0 (30,81 sek)
4) Pilgaards Lady Eliza / Emma Pilgaard Frederiksen 0-4 (30,12)
5) Mørkhøjs Fionn / Emily Kahr 0-4 (47,11 sek)
6) Skatholm Wiking / Julie Rømer 4
6) Drummond Laura / Josefine Grøndal 4

80 cm
1) Springers Silent Storm / Cecilie Springer 0-0 (34,46 sek)
2) Pilgaards Kuzco / Emma Pilgaard Frederiksen 0-4 (31,84 sek)
3) Søndergårds Victor / Annette Fritzbøger 8
4) Skærgårdens Irish Love / Lene Lykke Olesen udgår

90 cm
1) Springers Silent Storm / Cecilie Springer 12


Skærgården Cup
(samlet resultat af 2 klasser)

Dressur:
1) Anette Fritzbøger med Langtoftegård Leandro 132,85%
2) Clara T. Duelund med Skærgårdens Marvelous Night 131,72%
3) Signe Kyhl Gøtske med Skærgårdens Electric Love 127,95%

Spring:
1) Emma Pilgaard Frederiksen med Pilgaards Kuzco 0-61,43 sek
2) Emma Pilgaard Frederiksen med Pilgaards Eliza 0-62,56 sek
3) Josephine Grøndal med Drummond Laura 4






Cup vinder dressur: Langtoftegård Leandro (Sternbergs Larry Junior / Barholts Rosaleen / Øxenholm Markbook)
Cup vinder spring: Pilgaards Kuzco (Frederik / Pilgaards Akina / Hedehusets Chan-Roa)